Znakomitą opcją zwiedzania najciekawszych miejsc na terenie gminy Strawczyn jest wycieczka rowerowa. Wszystkim sympatykom tej formy aktywności polecamy żółty szlak rowerowy.
Wycieczkę radzimy rozpocząć na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku. Stąd za czarnymi znaczkami łącznika szlaku rowerowego udajemy się nad zalew w Strawczynie. Blisko 10-hektarowy zbiornik to znakomite miejsce na letni wypoczynek. Mijając zalew dojeżdżamy do drogi Niedźwiedź – Strawczyn, w którą skręcamy w lewo (w kierunku Strawczyna). Po ok. kilometrze wjeżdżamy na właściwy szlak żółty. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748 szlak prowadzi prosto – w kierunku Promnika, ale warto tu skręcić w prawo i za czarnymi znaczkami łącznika dojechać, po ok. 400 m, do miejsca narodzin Stefana Żeromskiego. Jadąc od krzyżówki w Strawczynie prosto mijamy po prawej stronie kościół parafialny z XVII w. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym ochrzczony został mały Stefan. Asfaltowymi drogami docieramy do Promnika, mijamy staw, miejsce na odpoczynek i udajemy się w kierunku Chełmiec. Po drodze nasza trasy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. W Chełmcach dojeżdżamy do wzgórza, na którym wznosi się kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja. Wzgórze to znakomite miejsce widokowe – rozciąga się stąd piękna panorama. Podążając dalej za znaczkami szlaku po raz drugi przecinamy drogę wojewódzką nr 748 i – rozdzielając się ze szlakiem Green Velo – docieramy do Oblęgorka. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, zwiedzić pałacyk (dar dla pisarza od narodu polskiego) oraz przylegający do niego park. Następnie zjeżdżamy w dół aleją lipową, na końcu której skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Oblęgora. Przy źródełku czeka na nas kolejne miejsce, gdzie wygodnie można odpocząć. Jadąc dalej, w kierunku wsi Niedźwiedź, warto skręcić w prawo za znaczkami czarnego łącznika szlaku rowerowego i po ok. kilometrowym, stromym podjeździe rozkoszować się widokiem na Padół Strawczyński, okalany wzgórzami wchodzącymi w skład Gór Świętokrzyskich. Przy platformie również można wygodnie wypocząć: jest tu miejsce na ognisko oraz wiata z ławkami i stołami.
Jadąc w stronę wsi Hucisko dojeżdżamy do lasu. Tu mniej wytrawni rowerzyści mogą za czarnymi znaczkami łącznika wrócić do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku. Turyści lubiący przejazdy „terenowe” podążając za znaczkami żółtego szlaku zagłębiają się w las na zboczach Góry Siniewskiej. Krótki przejazd po lesie doprowadzi nas do Huciska, a dalej do podnóża Góry Perzowej. Stąd na szczyt oraz do wykutej w skale kapliczki św. Rozalii prowadzi ścieżka, ale polecamy ją tylko wytrawnym rowerzystom. Szlak żółty prowadzi leśną drogą wzdłuż podnóża góry. Po wyjeździe z lasu skręcamy w lewo w szutrową drogę wśród zabudowań i docieramy do asfaltu we wsi Kuźniaki. Znajdują się tu ruiny wielkiego pieca z XVIII w. Z Kuźniaków asfaltem dojeżdżamy do Rudy Strawczyńskiej, a następnie znów wjeżdżamy w las. Po przejechaniu ponad 3 km znów znajdujemy się w Strawczynie. Stąd łatwo możemy wrócić (za czarnymi znaczkami łącznika) na Centrum OLIMPIC w Strawczynku.
Pełna pętla żółtego szlaku rowerowego wokół gminy Strawczyn to ponad 30 km. Jej południowo-wschodnia część, przebiegająca przez Strawczyn, Promnik, Chełmce, Oblęgorek, Oblęgór i Niedźwiedź, to dość łatwa trasa po asfaltowych drogach o bardzo małym natężeniu ruchu. Znakomicie nadaje się na rodzinne wycieczki, nie sprawi kłopotu dzieciom, ani osobom o słabej kondycji fizycznej. Część północno-zachodnia to w dużej mierze trasa przebiegająca przez las, po drogach gruntowych i szutrowych – polecana bardziej doświadczonym rowerzystom.
Podmiotem odpowiedzialnym za żółty szlak rowerowy wokół gminy Strawczyn jest Samorządowe Centrum Kultury i Sportu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości na trasie szlaku lub braków w oznakowaniu prosimy o kontakt pod nr tel. 41 333 57 97 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..